Odhad vývoja ceny diamantov na rok 2015

Autor: Anton Schwartz | 19.12.2014 o 9:30 | Karma článku: 3,14 | Prečítané:  1512x

Vplyv na vývoj ceny diamantov majú dva atribúty. Prvý - rast alebo pokles ceny v časovom slede, vyjadrený v mene USD. Druhý - výmenný kurz EUR/USD.

      Prvý atribút, je určovaný na týždennej báze v zmysle cenových indexov. Ceny v celosvetovom meradle sú viazané výlučne na USD. Vývoj cien je viac menej ovplyvňovaný dopytom a ponukou brúsených diamantov v svetovom meradle. Od roku 2000 spoločnosť DeBeers neovplyvňuje predajné ceny surových neopracovaných diamantov, ktoré priamo ovplyvňujú ceny finálneho produktu, teda ceny brúsených diamantov. Trh je “voľný”, ťažobné spoločnosti a krajiny ako Rusko (štátny podnik ALROSA - cca 24 % celosvetovej produkcie) samé rozhodujú o množstve surových diamantov ponúknutých na svetový trh v zmysle dopytu spracovateľského priemyslu. Ponuka vyjadrená množstvom v kvalitatívnych triedach (šaržiach), sa spravidla riadi prepočtom nákladov na ťažbu, nákladmi na logistiku, primeraný zisk a ceny tvorenej na strane dopytu.

      V roku 2008 Ministerstvo financií Ruska dočasne odkúpilo značnú časť ťažobnej produkcie diamantov, určených pre klenotnícke (investičné) účely od štátneho podniku ALROSA s cieľom zabezpečiť finančnú likviditu tejto spoločnosti. Následne v roku 2010 boli tieto zásoby surových diamantov umiestnené na svetových trhoch za ceny významne vyššie, ako boli ceny bežné na strane dopytu v roku 2008.

      Rast dopytu nastáva v krajinách, ktoré kumulujú voľné finančné zdroje v USD, ktoré  sú umiestniteľné na trhu len s minimálnymi výnosmi. Takýto dopyt má vplyv na rast ceny diamantov v USD, čoho svedkami sme boli v rokoch 2010-2012. Tento dopyt a rast cien klenotníckych (investičných) opracovaných (brúsených) diamantov, bol ťahaný hlavne krajinami z Ázie a doznievajúcou panikou vyvolanou finančnou krízou. Pre ilustráciu uvádzam cenu diamantu 1 ct. kvalita D, IF, 3xEX, fluo. N, cert. GIA, ktorý dosiahol svoj cenový vrchol na úrovni 28.000,- USD podľa Rapaportu. 

      Počas roka 2014 došiel “dych” na trhoch s diamantmi aj investorom z krajín, ktorý boli ťahúňmi dopytu za posledné roky čo sa priamo prejavilo na poklese cien Rapaportového indexu pri diamante 1 ct. kvalita D, IF, 3xEX, fluo. N, cert. GIA. Jeho cena v decembri 2014 dosiahla úroveň 25.700,- USD. Je ale zaujímavé sledovať vývoj cien diamantov, ktoré sú vyššej šperkárskej kvality, pri kvalite 0.30-1.00 ct. farba E až G, čistota VS2 až SI1, 3xEX, fluor. N, cert. GIA, ktoré si vzhľadom na mierne rastúci celosvetový dopyt širokej verejnosti svoju cenu viacmenej držia.

 

      Druhý atribút, významne ovplyvňujúci ceny brúsených diamantov v pásme Európskej únie je výmenný kurz EUR/USD. Hodnota kurzu EUR/USD k 1.1.2014 bola 1,3791, v posledných dňoch roka 2014 k 18.decembru bola 1,2285 (zdroj NBS). Tento trend ďalšieho klesania sily EURa voči USD v roku 2015 je viac než pravdepodobný. Vývoj a štruktúra ekonomiky v krajinách EÚ, sankcie medzi EÚ a Ruskom, “nulovými” úrokovými sadzbami ECB a citeľným nedostatkom investičnej aktivity, absentujúcou stratégiou rozvoja, sústavnou hrozbou deflácie miestami recesie, a rad ďalších negatívnych atribútov nevytvára optimistické vyhliadky v krátkej budúcnosti. Pokles hodnoty EURa sa vždy priamo premietne do cien diamantov rastom ich ceny pre konečného spotrebiteľa, investora. Rast hodnoty EURa naopak zvýhodňuje, sprístupňuje  kúpu diamantov za predpokladu, že vývoj cien diamantov v USD tento rast hodnoty EURa nezneguje.

 

Očakávanie rastu cien diamantov/diamantových šperkov (myslí sa diamantov s certifikátom GIA) pre konečného spotrebiteľa v EÚ pre rok 2015 je viac pravdepodobné, ako očakávanie poklesu cien oproti cenám z roku 2014 vyjadrené v mene EUR. Vzhľadom na vývoj celosvetového dopytu a ponuky by som ale každému záujemcovi odporúčal pred kúpou diamantov rádovo za desaťtisíce až státisíce EUR dobre si premyslieť skladbu portfólia diamantov. Ak ale plánujete urobiť radosť dáme svojho srdca, tak určite pekným šperkom s kvalitným diamantom nič nepokazíte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.

EKONOMIKA

Most nepodporí návrh Smeru o odchodoch do dôchodku

Smer sa pri návrhu zákona o budúcich dôchodkoch obráti na opozíciu.

dnes píše matia lenická

O ženách chcú opäť rozhodovať muži

Naša katolícka cirkev odmieta počúvať a nasledovať vlastného pápeža.


Už ste čítali?