Diamant - ako ho overiť?

Autor: Anton Schwartz | 27.2.2017 o 8:15 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  1340x

      Často sa stretávam s otázkami od majiteľov diamantových šperkov, či je ich diamant pravý, či je kúpna cena adekvátna. Ako sa to dá overiť ?  

      Škoda, že sa tak stáva v drvivej väčšine až po kúpe diamantového šperku. Takže pekne po poriadku. K diamantu vždy vyžadujte certifikát gemologického laboratória. Certifikát vystavený predajcom je nič nehovoriaci papier - a je jedno kde a kým bol vystavený (napr. renomovanou značkou). Mimochodom, na Slovensku nepoznám nikoho, kto by vedel so 100 % určitosťou rozlíšiť prírodný diamant od syntetického. Ani ja to nedokážem, práve preto nie som napr. v zozname súdnych znalcov. Ale s určitosťou to dokážu svetovo uznané gemologické laboratória. NEODPORÚČAM robiť rôzne pokusy identifikácie diamantu podľa "zaručených" receptov nájdených na internete.  Je to najlepšia cesta ako diamant znehodnotiť. Nerežte sklo, môžete takto poškodiť fazety. Diamant je síce najtvrdší, ale nie je nezničiteľný.

      Keď už hovorím o certifikátoch gemologických laboratórií, tak ich úlohou nie je stanovenie ceny diamantu, ich úloha spočíva v stanovení kvality diamantu. Cena diamantu je vždy závislá od jeho kvality. Bezprecedentne svetovo najuznávanejší certifikát kvality diamantu vystavuje nezávislé gemologické laboratórium GIA. Má bohaté skúsenosti a tradíciu, je tvorcom metodiky hodnotenia kvality diamantov. Viac sa dočítate na www.gia.edu.

      Cena diamantov sa stanovuje vo svete podľa hodnotenia kvality GIA. Všetky diamanty, ktoré majú uznané gemologické certifikáty sa cenovo pohybujú vždy pod hodnotou diamantov s GIA certifikátom. GIA sa vo svete považuje za štandard.

      Diamanty bez certifikátov, alebo s certifkátom od predajcu nie je možné v žiadnom prípade zrovnávať s diamantmi s gemologickým certifikátom. Ich cena je výrazne nižšia, čo je spôsobené pochybnosťou o ich kvalite. Brusičské dielne a obchodníci s diamantami sa v problematike stanovenia kvality diamantov veľmi dobre vyznajú a vedia, že ak majú na stole kvalitný diamant, tak je jeho predaj omnoho jednoduchší a výhodnejší ak ho nechajú certifikovať vo svetovo uznanom gemologickom laboratóriu, kupujúci nebude spochybňovať jeho kvalitu a teda ani sa zjednávať na cene. Naopak platí, že nekvalitný diamant nemá zmysel certifikovať, jednak certifikácia diamantu nie je lacná záležitosť, ale hlavne, aký zmysel by malo priznávať sa ku zlej kvalite diamantu prostredníctvom certifikátu, ak je možné predať ho za výhodnejšiu cenu bez certifikátu, zákazníkom, ktorý sa v problematike nevyznajú. A takých je na Slovensku neúrekom.

      Ja osobne odporúčam a predávam diamanty (šperky) s certifikátmi GIA. V prípade záujmu klienta, resp. cenovo výhodnej ponuky odporúčam IGI, HRD, EGL, ktoré sú diskontované pod ceny GIA.

      Na nasledovnom obrázku je certifikát GIA, ktorý obsahuje údaje o kvalite diamantu. V pravo nájdete na certifikáte stupnicu kvality, ja odporúčam diamanty s kvalitou v rámci červených rámčekov. Nižšia kvalita diamantu má vplyv na horší vizuálny efekt diamantu, a taktiež aj na jeho cenu. Diamanty s nižšou kvalitou sú výrazne lacnejšie oproti tým istým diamantom s odporúčanou kvalitou.

Certifikát GIA k diamantu s popisom.  Kliknite na obrázok a overte si pravosť certifikátu.Certifikát GIA k diamantu s popisom. Kliknite na obrázok a overte si pravosť certifikátu.

      Ak by ste nevedeli nasnímať QR kód, tak kliknite na obrázok, alebo tento web link https://www.gia.edu/report-check?reportno=1249410652,  portál spoločnosti GIA, kde sa môžete pozrieť na dátový výpis certifikátu, resp. si ho viete stiahnuť v PDF formáte kliknutím na červené tlačítko DOWNLOAD PDF v pravom hornom rohu.

      Pre zaujímavosť, uvedený certifikát je k diamantu, ktorý bol u mňa na sklade. Taktiež je z certifikátu vidno, že diamant má laserom vypálené číslo certifikátu na rundiste, takže je veľmi jednoduché overiť pravosť diamantu a jeho kvalitu. Stačí k tomu lupa s 20x zväčšením, ktorú mojím zákazníkom pri kúpe šperku dodávam.

Lupa pre kontrolu laserom vypáleného čísla v diamante.Lupa pre kontrolu laserom vypáleného čísla v diamante.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?